Kulturně-historická exkurze třídy V6.A do Prahy

[14. 09. 2021] | Uveřejnil: Nikola Stodůlková

Exkurze třídy V6.A do Prahy se uskutečnila od čtvrtku 9. do neděle 12. 9. Po minulém, „koronavirovém“ školním roce, který na výlety a jiné exkurze příliš bohatý nebyl, jsme se všichni do Prahy těšili a doufali, že vše vyjde podle plánu. A povedlo se!

Ve čtvrtek ráno se celá třída úspěšně sešla na nádraží, vlak přijel dokonce bez zpoždění. Poté, co jsme se po příjezdu do Prahy ubytovali v našem hostelu Elf, jsme na nic nečekali a hned se vydali do centra, tedy přímo do Starého Města. Po obědě přišel čas na prohlídku Staroměstské radnice, kterou jsme měli předem objednanou. Všem se moc líbila. Procházet místnostmi, kde se doslova psaly české dějiny, byl úžasný pocit. Náš večerní program tvořila návštěva Divadla na Vinohradech, kde nás čekala světoznámá hra Pygmalion od G. B. Shawa v podání populárních českých herců, např. Jana Šťastntého, Tomáše Töpfera, Nadi Konvalinkové či Svatopluka Skopala.

Páteční den začal prohlídkou Vyšehradu, kde jsme navštívili mimo jiné tamější slavný hřbitov, na kterém odpočívá mnoho českých velikánů. Následně jsme se prošli po krásném Rašínově nábřeží, viděli Tančící dům a pokračovali jsme až na Nové Město pražské. Odpolední program jsme měli volnější, a každý se tak mohl vypravit tam, kam ho táhl jeho vlastní zájem.

V sobotu ráno jsme již v devět hodin čekali před Národním divadlem. Každou chvíli nám tam totiž měla začít komentovaná prohlídka jeho útrob a zázemí. Průvodce nás po svém příchodu provedl hledištěm, ukázal nám základní kameny (jeden pochází z Helfštýna), zavedl nás na terasu k trigám, což byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Dále byl na pořadu dne Petřín, kam jsme vyjeli lanovou dráhou. Na Petříně jsme měli rozchod, takže kdo chtěl, mohl se vypravit na rozhlednu, zatímco někdo jiný zamířil například do zrcadlového bludiště. Výhled  byl skvělý, a my jsme si tak tento impozantní vrchol opravdu užili. Odpoledne pak přišel na řadu Pražský hrad, kde jsme měli domluvenou komentovanou prohlídku. Měli jsme velmi šikovnou průvodkyni, která nám řekla a ukázala mnoho zajímavostí nejen o svatovítské katedrále, ale i o samotném hradu a známé Zlaté uličce. Den jsme pak završili návštěvou Kampy a procházkou po Karlově mostě.

V neděli jsme z Prahy odjížděli ve dvě hodiny, proto jsme si dopoledne nechali volné, aby si každý mohl zajít ještě naposledy nasát atmosféru hlavního města. Celkově se nám všem exkurze do Prahy moc líbila a sami jsme byli až překvapeni, jak hladce proběhla. Jako doprovod s námi byly naše paní třídní učitelka Stodůlková a paní učitelka Jakubíčková, které vše zvládly perfektně zorganizovat a celou výpravu po pražských památkách vedly, za což jim velmi děkujeme. Do historické části exkurze jsme se zapojili všichni krátkými prezentacemi o pražských památkách. Vyšlo nám také krásné, slunečné počasí. Praha je opravdu úžasné město a každý z nás se těší, až se do ní vydá zase někdy příště.

Kryštof Klvaňa, V6.A

https://www.facebook.com/gym.hranice/videos/188673350031266

 

Aktuality

Přednáška Mgr. Jakuba Bělíčka z PřF UP (téma-fotosyntéza) sem BICH ve výuce

[28.02.2022]

Přípravné kurzy pro přijímací zkoušky

[24.02.2022]

Workshop na téma Exekuce a insolvence, V5.A. 3.A

[22.02.2022]

TSP nanečisto (matematicko-analytické schopnosti) 4.A a V6.A

[21.02.2022]