Naši žáci postoupili do mezinárodního kola právnické soutěže!

[18. 04. 2021] | Uveřejnil: Nikola Stodůlková

Dva žáci našeho gymnázia, Adam Sedlák a Filip Zimmermann, se účastní soutěže Mezinárodní Středoškolský Moot Court (MSMC) pod záštitou Právnické fakulty Univerzity Palackého. Jedná se o právní soutěž, kde se soutěžící snaží vyřešit fiktivní právní případ státu Agnosie.

Na úvod soutěže je vždy zveřejněn právní případ. Každý rok je toto zadání zaměřeno na jiný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. V letošním ročníku to jsou články 10 a 11, tedy Svoboda projevu a Svoboda shromažďování a sdružování. I tuto soutěž poznamenala globální pandemie, soutěžní případ se zabývá potlačením demonstrace v průběhu pandemie.

Základním kamenem soutěže je argumentace. Každý tým zastupuje během soutěže jednu stranu sporu – stěžovatele nebo stát. Nejdříve soutěžící vypracují písemná podání, kde písemnou formou představí několik svých argumentů. Organizátoři vyberou asi čtyřicítku těch nejlepších, a tyto týmy postoupí do takzvaného fakultního kola. Týmy totiž vždy spadají pod jednu českou nebo slovenskou právnickou fakultu (Praha, Brno, Olomouc, Bratislava). Fakultní kolo probíhá ve znamení ústního projevu, týmy se utkají na simulovaném soudním jednání. Zde soutěžící poměřují své argumenty s argumenty protistrany. Tímto kolem projdou za každou fakultu čtyři týmy, dva týmy za stranu stěžovatele, dva za stranu státu.

A právě studentům Adamovi a Filipovi se podařilo projít fakultním kolem a postoupit mezi 16 nejlepších týmů do mezinárodního kola. V soudních procesech se tam opět budou snažit obhájit své argumenty a získat co nejlepší umístění!

Adamovi a Filipovi děkujeme za reprezentaci našeho gymnázia a přejeme hodně štěstí do dalšího kola!

Adam Sedlák, Filip Zimmermann, Nikola Stodůlková

 

Aktuality

Přednáška Mgr. Jakuba Bělíčka z PřF UP (téma-fotosyntéza) sem BICH ve výuce

[28.02.2022]

Přípravné kurzy pro přijímací zkoušky

[24.02.2022]

Workshop na téma Exekuce a insolvence, V5.A. 3.A

[22.02.2022]

TSP nanečisto (matematicko-analytické schopnosti) 4.A a V6.A

[21.02.2022]